Oprawa "Śmierć Wrogom Ojczyzny" ukazana w poznańskim Kotle podczas meczu z Jagiellonią Białystok.

Patriotyczna oprawa Stowarzyszenia Kibiców Wielki Śląsk, grupy Ultras Silesia -„Historia Roja”.

Film „Historia Roja” jest opowieścią o Mieczysławie Dziemieszkiewiczu ps. „Rój”, młodszym bracie Romana Dziemieszkiewicza ps. „Pogoda”, dowódcy oddziału Narodowych Sił Zbrojnych w czasie okupacji niemieckiej, a potem w czasie okupacji sowieckiej. Po śmierci „Pogody” w 1945 r. z rąk żołnierzy sowieckich, „Rój” kontynuuje jego walkę, najpierw jako żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, aż do 1951 r., kiedy ginie w obławie KBW i LWP – 13 kwietnia, we wsi Szyszki na Mazowszu. Przez te lata jest postrachem komunistów na Mazowszu, staje się postacią legendarną, uosobieniem walki z sowieckim okupantem.

Nasza historia to nasz skarb. Takim skarbem są szczególnie "Żołnierze Wyklęci", bohaterowie, o których milczano przez dziesięciolecia.

W trakcie kręcenia zdjęć, podczas przerwy, doszło do niezwykłego, wzruszającego spotkania. Do Krzysztofa Zalewskiego, odtwórcy tytułowej roli, ubranego w mundur i ucharakteryzowanego do zdjęć podszedł starszy pan i zwrócił się do aktora tymi słowami: "Panie Rój..." - posłuchajcie sami, ogromne wzruszenie było po obydwu stronach.

/* */