Historia Roja

„Ostatnio myślę, że jesteśmy nieśmiertelni, no bo jak jesteśmy śmiertelni to i tak Polsce już nie pomożemy, jeśli jesteśmy nieśmiertelni to Polska będzie żyła”
PARTNERZY

PGZ

 

Fundacja Stefczyka

Już ponad 350 tysięcy widzów!

Festiwal Filmowy w Gdyni

Stanowisko Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ws. pominięcia "Historii Roja" na Festiwalu Filmowym w Gdyni

Stanowisko Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ws. pominięcia "Historii Roja" na Festiwalu Filmowym w Gdyni

Rój

Wielki film

Ponieważ żyli prawem wilka historia o nich głucho milczy. Zbigniew Herbert
image
Wyklęty

Rój

Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. Rój, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych.
Dowiedz się więcej
image
Wyklęty

Biały

Stanisław Bajkowski „Biały” – żołnierz NSZ z terenu białostocczyzny
Dowiedz się więcej
image
Wyklęty

Ryś

Czesław Czaplicki „Ryś”, Żołnierz NZW
Dowiedz się więcej

Mówią o filmie


 
 Widzę wyraźne podobieństwo Twoich (Jerzy) problemów z ukończeniem filmu i jego premierą - do moich zmagań z ukończeniem filmu "Wrota Europy" i doprowadzeniem do dystrybucji filmu na ekranach kinowych i TV. Przykro, ale była to ta sama redakcja filmowa TV.... Niech świat oceni jego (filmu) walory. Niech czas decyduje jak długo film będzie żył w naszej pamięci.
Prof. Jerzy Wójcik
Słowo „historia” jest traktowane przez autorów jako „opowieść o…” , a nie faktograficzna relacja z biografii bohaterów przypisana konwencji filmu dokumentalnego. Daliśmy się zainspirować opowieściom naszych rozmówców, świadków historii, ich relacje były wyrażane z perspektywy upływu wielu lat, a pamięć często eliminowała rzeczy mniej ważne, a wyolbrzymiała istotne. Mogliśmy w ten sposób dotknąć tego co najważniejsze – MITU, spychanego i mordowanego przez 50 lat komunizmu.
Jerzy Zalewski
Jerzy Zalewski Reżyser

 
 Jak ciekawie będzie zobaczyć wreszcie najstarszego już „półkownika” wśród fabularnych filmów powstałych w III RP, znakomitą „Historię Roja” w reżyserii Jerzego Zalewskiego, porywającą opowieść o polskich rycerzach niepodległości, zwanych żołnierzami wyklętymi, tak długo zakazaną, niedostępną w dystrybucji kinowej ze względu na swą jednoznaczną wymowę…

Na spotkanie przeznaczeniu

Wspaniała rozbudowana opowieść pana Stanisława Świercza ps. „Grom” o ataku na cukrownię w Kraśnicy w 1946 roku, odwrocie z wozami naładowanymi cukrem, okrążeniu przez wojska KBW, LWP i jednostki sowieckie, ucieczce przez bagna...

Mieczysław "Rój" Dziemieszkiewicz

Mieczysław Dziemieszkiewicz, ps. Rój (ur. 25 stycznia 1925 w Zagrobach, zm. 13/14 kwietnia 1951 w Szyszkach) – żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, działacz polskiego podziemia antykomunistycznego na północnym Mazowszu.

8 sierpnia 1945 odznaczony Krzyżem Walecznych. 13 października 2007, za wybitne zasługi dla niepodległości Polski, pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczony również Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego.

Kontakt

Premiera
4 marca
/* */